Facebook
poniedzialek, 27 lutego 2017 r.
Herb Gminy Stare Czarnowo
Gmina
Stare Czarnowo
 • Magiczne chwile w Glinnej

  Ponad 180 osób bawiło się na Gminnym Dniu Seniora w Glinnej. Nie zabrakło wielu niespodzianek, gromkich stu lat i życzeń długiego, spokojnego i dostatniego życia.

  relacja
 • Kolejna ulica wyremontowana

  Uroczyście otwarto do ruchu wyremontowaną ulicę Cichą w Starym Czarnowie. Mieszkańcy na tą wyjątkową okazje przygotowali pyszny tort.

  relacja
 • To były wyjątkowo udane dożynki

  W Kartnie „Święto Plonów” odbyło się po raz pierwszy w historii. Gospodarze z uśmiechem częstowali pysznymi ciastami, żurkiem oraz staroczarnowskimi specjałami.

  relacja
 • Na koniec marsz na orientację

  Zakończył się realizowany od lipca 2015 r. projekt „Alarm ! Aktywizujmy”. Na koniec blisko setka dzieci z gminy Stare Czarnowo wzięła udział w marszu na orientację.

  relacja
 • Za nami pierwsze Święto Mleka!

  W dniach 4 i 5 czerwca 2016 r. w Glinnej, po raz pierwszy odbyło się Święto Mleka i Zwierząt Hodowlanych. Furorę zrobiła sztuczna krowa, którą dzieci pomalowały farbami.

  relacja

Pół miliona przeznaczy Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego dla sołectw działających na obszarach wiejskich Pomorza Zachodniego. O fundusze te będzie się można ubiegać w konkursie „Granty sołeckie 2017”.

 

 

Jego szczegóły, jak i aktualną sytuację sołtysów w Polsce przedstawił w piątek, 10 lutego 2017 roku w Szczecinie, marszałek Olgierd Geblewicz i wicemarszałek Jarosław Rzepa. Wśród reprezentantów sołectw była m.in. sołtys Binowa Hanna Cembik.

To szansa dla sołectw na zdobycie funduszy na cenne i ważne inicjatyw w na Pomorzu Zachodnim, także tych organizowanych w gminie Stare Czarnowo.

- Program ma na celu aktywizować zachodniopomorskie sołectwa. Mam nadzieję, że dzięki tej kwocie wspólnie będzie nas stać na organizację ciekawych inicjatyw, które będą integrowały społeczność lokalną, poprawiały jej bezpieczeństwo i budowały szeroko pojęty kapitał społeczny - mówił marszałek województwa  Olgierd Geblewicz. - Doceniamy pracę i starania środowisk sołeckich, które dysponują niewielkimi środkami, a niektórzy ich w ogóle nie mają. Jeśli ten nasz pilotażowy program przyniesie pozytywne sygnały z terenów to myślę, że będzie kontynuowany - dodawał wicemarszałek Jarosław Rzepa.

Tylko dwa województwa w Polsce: zachodniopomorskie i łódzkie mają tego typu fundusze skierowane bezpośrednio do sołectw.

- Chciałbym podziękować za to, że taki konkurs jest zorganizowany. Pieniądze z tego projektu mają szansę dołączyć do tych pieniędzy, które są w gminach przeznaczone na sołectwa razem tworząc fundusz, który pozwoli mieszkańcom organizować się i budować rzeczy dla nich niezbędne – informował Michał Rajewski ze Stowarzyszenia  Sołtysów  i  Przedstawicieli  Środowisk  Wiejskich  Województwa  Zachodniopomorskiego.

Urząd Marszałkowski liczy, że konkurs będzie się cieszył sporym zainteresowaniem. Tego samego zdania jest również wójt Starego Czarnowa.

- Będę zachęcać nasze sołectwa do udziału w konkursie. Zawsze warto sięgać po dodatkowe wsparcie, które w rzeczywistości uzupełni planowane przez sołtysów działania - tłumaczy Marzena Grzywińska.

Jednym z aktywniejszych sołectw w regionie jest położone w naszej gminie Binowo.

- Dzięki pomocy z Urzędu Marszałkowskiego mamy m.in. ogrodzone boisko do piłki siatkowej, siłownie. Binowo cieszy się dużym zainteresowaniem turystów, więc kolejne fundusze pozwoliłyby zwiększyć atrakcyjność tego miejsca chociażby poprzez  reaktywację kąpieliska w Binowie – podkreślała sołtys Hanna Cembik.

Celem konkursu jest wyróżnienie gminy, sołectwa, podejmującego wartościowe inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności takie jak.: podnoszenie jakości i bezpieczeństwa życia mieszkańców, wzmacnianie udziału społeczności w podejmowaniu decyzji lokalnych, a także realizacja przedsięwzięć o charakterze kulturalnym, edukacyjnym, turystycznym i sportowym.

Otrzymane w konkursie środki będą mogły zostać wykorzystane m.in. na: place zabaw, siłownie plenerowe, miejsca aktywności sportowej, boiska, ścieżki spacerowe, a także modernizacje świetlic czy tworzenie pracowni komputerowych. Zwiększą również bezpieczeństwo lokalnej społeczności poprzez utworzenie chodników, ścieżek rowerowych oraz wiat przystankowych.

W konkursie mogą uczestniczyć gminy reprezentujące sołectwa działające na obszarach wiejskich województwa zachodniopomorskiego. Termin składania wniosków upływa 31.03.2017 roku. Jedno sołectwo może otrzymać do 10 tys. zł. Wyłonionych zostanie 50 laureatów. Łącznie na granty przyznane przez Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego. zaplanowano 500 tys. zł. Więcej szczegółów na temat konkursu: www.wrir.wzp.pl

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

 • BIP
 • ePUAP
 • obywatel.gov.pl
 • CEiDG
 • ZGDO
 • WiR
 • Geoportal
 • Święto Mleka